Absint v rukou slavných umělců – 3. část

V posledním třetím díle si představíme zbytek slavných konzumentů absintu. Umělců konzumujících absint je samozřejmě mnohem více, ale to by byl náš seznam opravdu opravdu moc dlouhý.

Edouard Manet (1832 – 1893)

V roce 1859 vytvořil ctěný francouzský malíř Édouard Manet své první velké dílo s názvem „Absinthe Drinker“, zobrazující alkoholového hadraře, který navštěvoval oblast kolem pařížského Louvru. Obraz způsobil něco skandálního, protože lidé byli uraženi realistickým a zlověstným obrazem, zejména proto, že vzrůstaly obavy ohledně požitku absintu mezi pařížskými bohémy. Ačkoli nebyly nalezeny žádné výslovné důkazy o tom, že by se Manet oddával pití samotného absintu, obecně se předpokládá, že konzumoval zelenou vílu.

Charles Cros (1842 – 1888)

Malíř, hudebník, básník, chemik a vynálezce Charles Cros – který pomáhal vyvíjet telegrafní a paleofonní technologie – byl notoricky známý piják absintu. Spřátelil se s ním také Velaire a Rimbaud, vztah, který možná posílil jeho lásku k absintu. Jeho báseň „Lendemain“ zvěčňuje jeho zálibu v pití. Říkal, že příležitostně konzumoval až 20 sklenic absintu denně a byl pravidelným návštěvníkem legendárních absintových kaváren ve Francii.

Alfred Jarry (1873 – 1907)

Dramatik a satirik Alfred Jarry, známý svou láskou k absintu i excentrickými pracemi, byl dalším notoricky známým návštěvníkem pařížských absintových kaváren. Tolik miloval absint, údajně projížděl městem na kole a tvář měl pomalovanou zelenou barvou na oslavu radosti z absintu. Zemřel v roce 1907 poté, co utrpěl tuberkulózu, zhoršenou užíváním drog a alkoholu.

Charles Baudelaire (1821 – 1867)

Charles Baudelaire, jeden z nejslavnějších francouzských básníků a esejistů, je známý tím, že si užíval svůj spravedlivý podíl na absintu a vytvořil báseň nazvanou „Opít se!“ kde absint zmiňuje.

Navzdory svým finančním potížím měl extravagantní životní styl charakterizovaný přebytkem. Kouřil opium, užíval laudanum a těžce pil, nakonec v roce 1866 utrpěl masivní cévní mozkovou příhodu, což způsobilo, že byl částečně ochrnutý.